Reverse Circulation Epiroc RC Hammer Re547 136mm Reverse Circulation Bits
ROSCHEN GROUP
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ROSCHEN
Model Number : RE531 RE040 RE120 RE542 RE052 RE543 RE054 PR52 PR54 PR54R
Certification : ISO
Place of Origin : CHINA
MOQ : 3 PCS
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T In Advance
Supply Ability : 100000000 pcs
Delivery Time : 5 ~ 8 working days
Packaging Details : Polywooden Box
Contact Now
RC bits
Model: RE547-136
Products catagory: Manufacturing & Processing Machinery»Mining Machinery»Other Mining Machinery
Keywords: Reverse Circulation Hammer Re547, Epiroc RC Hammer Re547, Reverse Circulation Epiroc RC Hammer, Epiroc Hammer Re547 Bits, Re547 136mm Reverse Circulation Bits, RC Hammer Re547 136mm Reverse Circulation Bits
Reverse Circulation Hammer
Exploration Drilling Equipments RC RE547 136mm Reverse Circulation Bits
Products Application
RC drilling is a technique used in the majority of stages of mine development.
Shank can be available:
1). RC bits for 3" RC Hammer: Diameter(86mm-102mm), shank type: RE531,
2). RC bits 3.5" RC Hammer: Diameter(98mm-115mm), shank type: RC3.5
3). RC bits 4'' RC Hammer:Diameter (104mm-127mm), shank type: RE004
4). RC bits 4.5'' RC Hammer:Diameter(113mm-135mm), shank type: RE542, RE543
5). RC bits 5" RC Hammer: Diameter(122mm-142mm), shank type: RE545, RE040, RE004
6). RC bits 5.5" RC Hammer: Diameter(133mm-146mm), shank type: RE547, RE054, RE052, RE054
Items Description:
5 inch Drill bit, RE547 RC bit
5" Shank bits Bit Dia Bit Dia Air Hose Gauge buttons Front buttons Part No